Ankara Esenboğa Havaalanı

Esenboğa Havalimanı 1955 yılında inşa edilen havaalanı Çubuk Ovası'nda bulunmaktadır. Ankara şehir merkezine 28 km uzaklıktadır.
 
Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı'nın (ICAO) yaptığı sınıflandırmaya göre CAT II Vve CAT III özelliklerine sahiptir. Toplam 7,500,000 m²'lik kurulu alanı bulunan havalimanında 7.500m²'lik iç hatlar terminali ile 7,950 m²'lik dış hatlar terminali bulunmaktadır.İstatistiklere göre Türkiye'deki, toplam yolcu trafiği bakımından dördüncü havalimanıdır.
 
Esenboğa Hava Limanında iki adet pist bulunmaktadır.1 adet VIP ve 1 adet CIP Salonu bulunan Havalimanı, ayrıca "Yabancı Konuklar Köşkün" de Devlet Protokol Hizmetinde bulunmaktadır.
Ekim 2004 ayında Yap İşlet Devret Modeli ile yapımına başlanılan iç ve dış hatlar terminal binasının inşaatı planlanan bitiş tarihinden bir yıl önce 16 Ekim 2006 tarihinde açılmışır. Yeni terminal binası ile Esenboğa Havalimanı Türkiye'nin en büyük ikinci havaalanı olma özelliğini kazanmıştır.
Terminalde klinik, eczane, maliye bürosu (yurtdışı çıkış harç pulu), PTT şubesi, bir banka şubesi, çeşitli bankalara ait atmler, fast food, kafeteryalar, gazete bayisi, hediyelik eşya, vs hizmetler vardır.
Yeni Terminalin projesini ESSA Proje Danışmanlık hazırlamıştır ve TAV inşaa etmiş ve işletmesini üstlenmiştir.
Yeni iç ve dış hatlar terminal aşağıdaki özelliklere sahiptir.
¦168 bin m²'lik alan
¦10 milyon yolcu/yıl kapasite
¦18 adet yolcu köprüsü
¦105 check-in kontuarı
¦18 gidiş 18 geliş olarak 36 pasaport kontuarı
¦123.000 m²'lik alan üzerinde 4.000 araç park kapasiteli kapalı otopark

 

Ankara ucuz uçak biletleri için bütün alternatifleri cepyol.com ile sizlere sunulmaktadır. Ucuz bilet adresi olan cepyol.com sayesinde Ankara şehrine karşılaştırmalı olarak ekonomik uçak biletlerine ulaşabilirsiniz. cepyol.com ucuz biletin adresi olma yolunda ilerlemektedir.

Haritayı büyütmek için buraya tıklayınız
cepyol.com Turizm A.Ş tüm hakları saklıdır